Czy kabina prysznicowa powinna mieć próg?

W naszej ocenie każda kabina z uszczelkami powinna mieć zamontowany 5 mm próg. Próg pozwala na uniesienie drzwi kabiny prysznicowej na 5 mm powyżej linii podłogi. Otwierając Drzwi kabiny prysznicowej unikamy sytuacji, w której dolna uszczelka przy otwieraniu drzwi szoruje po podłodze. Nie eliminuje tego zjawiska zamontowanie zawisów z unoszącą osią. Tylko zamontowanie progu pozwala na skuteczne wyeliminowanie zjawiska szorowania uszczelki po podłodze podczas procesu zamykania kabiny prysznicowej.

Kabiny bezuszczelkowe wykonuje się bez progu. Kabiny bezuszczelkowe muszą mieć spadek a wylana woda poza obszar kabiny powraca pod drzwiami kabiny  dzięki wykonanym spadkom. Nie wolna zakłócić tego procesu poprzez zablokowanie możliwości powrotu wody progiem.

W jakim momencie wykończenia mieszkania należy pobierać wymiary luster, paneli szklanych?

Jeżeli lustro lub panel szklany wklejany jest pomiędzy glazurę – wymiary pobieramy z natury, po wykonaniu przez glazurnika ściany z pozostawioną przestrzenią na lustro. Wymiar lustra powinien być mniejszy od wnęki o sumę szerokości dwóch fug. Zazwyczaj lustro jest mniejsze od pozostawionej przestrzeni w glazurze o 3 do 4 mm. Głębokość wnęki na lustro powinno wynosić pomiędzy 6 a max 10 mm. Pozostawienie większej głębokości wnęki wpływa w przyszłości na stabilność lustra lub  panelu. Głębokość wnęki na lustro można regulować za pomocą płyty kartonowo gipsowej o grubości 6 mm.

Jeżeli jedna krawędź lustra styka się z zabudową meblową lub opaską drewnianą wówczas prace należy etapować. Prace szklarskie mogą być rozpoczynane po zakończeniu prac meblowych lub odwrotnie prace meblowe mogą być rozpoczynane po zakończeniu prac szklarskich.

UWAGA !!!– często spotykanym błędem jest wprowadzanie w jednym czasie meblarza i szklarza. Obaj specjaliści pobierają wymiary – wykonują w warsztacie swój zakres prac. Pierwszy specjalista dokona bez problemów montażu wykonanych w warsztacie elementów – drugi specjalista przywiezie ze sobą elementy i okaże się,  że na styku z meblem elementy nie pasują… i zaczyna się problem. 

Kabina prysznicowa

Najważniejszą kwestią dla kabiny prysznicowej jest wentylacja – samoistne wysuszanie kabiny po kąpieli.  Należy o tym pamiętać już na etapie projektowania łazienki. Projektujemy łazienkę w taki sposób, aby po użyciu kabiny prysznicowej możliwe było uchylenie drzwi i przewietrzenie kabiny  a tym samym odparowanie wody. Kabiny, które nie mają odpowiedniej cyrkulacji powietrza posiadają dużo wilgoci i narażone są na występowanie grzyba we wszystkich narożach.

Drugą najistotniejszą kwestią w kabinach prysznicowych bez brodzikowych jest wykonanie prawidłowego spadku umożliwiającego swobodne odpływanie wody. Uszczelnienie takiej kabiny oparte jest o grawitacyjne odprowadzenie wody. Jeżeli kabina prysznicowa będzie miała niewystarczający spadek wówczas żaden próg nie skieruje wody do odpływu. Woda będzie rozpływać się po łazience. Zatem do kabiny bez brodzikowej wykonujemy spadek o wartości około 1%. Dobrze jest, jak obszar spadku jest większy od powierzchni podłogi kabiny prysznicowej. W takim przypadku można wykonać kabinę bezuszczelkową. W takiej kabinie bazuje się na zasadzie, że jeżeli wypłynie jakaś ilość wody poza kabinę to za sprawą spadku samodzielnie powróci ona do odpływu. Kabiny bezuszczelkowe mają bardzo efektowną formę. Prosta forma szkła nie jest zakłócana przez dodatkowy element jakim jest uszczelka a poza tym kabiny bezuszczelkowe są łatwiejsze w utrzymaniu czystości.

Szklane panele kuchenne na blat – hartowane czy nie?

Jedna z zasad branży szklarskiej mówi – jeżeli w szkle występuje otwór używaj szkła hartowanego. Zatem jeżeli w kuchennym panelu szklanym występują otwory na gniazdko kuchenne, zgodnie z powyższą zasadą powinno używać się szkła hartowanego.

Drugą przesłanką do zastosowania w kuchni szkła hartowanego jest umiejscowienie w bezpośredniej bliskości panelu szklanego źródła ciepła np. kuchni gazowej lub elektrycznej. Zamocowanie szkła nie hartowanego przy kuchence gazowej lub elektrycznej doprowadzi z czasem do samoistnego pęknięcia szkła. Szkło nie hartowane wrażliwe jest na zmiany temperatur. Panele kuchenne są zazwyczaj długie i obejmują swoją długością części blatu kuchennego, w której nie ma źródeł ciepła. Na jednym panelu szklanym powstają dwie strefy. Jedna strefa jest zawsze chłodne i druga strefa, wokół kuchenki, nagrzewająca się.  Na granicy tych obszarów  najczęściej dochodzi do samoistnego pęknięcia szkła. To zjawisko nie występuje na szkle hartowanym. Szkło hartowane odporne jest na temperaturę do 200 stopni.

Grafika na szkle, kleje montażowe i fugi

Pod żadnym pozorem nie wolno przykleić szkła z grafiką za pomocą jakiegokolwiek silikonu. Każdy silikon nawet ten neutralny zawiera octany. Octany reagują z poliuretanem, który używany jest do druku i powodują jego degradację. Z tego samego powodu nie wolno używać silikonów do fugowania nadruków.

Do przyklejenia szkła z grafiką wolno używać jedynie specjalistycznych klei do luster. Kleje poliuretanowe i inne kleje montażowe po przyklejeniu mogą pozostawiać ślady po klejeniu. Nie wolno fugować nadruków w dniu ich przyklejenia do ściany. Po przyklejeniu zostawiamy nadruk na minimum 3-5 dni bez fugowania szczelin. Czas ten niezbędny jest do odparowania klei używanego do przyklejenia nadruku.